Od popiołu do amoniaku, czyli o farbowaniu słów kilka

Opisywaliśmy już na naszym blogu historię szamponu. Dzisiaj przyjrzymy się w jaki sposób doszło do powstania pierwszej farby do włosów.

Starożytna koloryzacja

Jak powszechnie wiadomo panie marzą zazwyczaj o włosach kompletnie różnych od tych, którymi obdarzyła je natura. Podobnie mieszkanki Starożytnej Grecji, odznaczające się typową urodą śródziemnomorską (ciemne włosy i śniada cera), zabiegały o to, aby ich pasma były jasne jak zboże. W tym celu panie nakładały na głowę mieszaninę gliny i popiołu, a następnie płukały włosy naparem z rumianku.

Wiek XX – koloryzacyjny czas przełomu

Pierwsza syntetyczna farba do włosów została wyprodukowana na początku XX wieku w Niemczech. Przez sto lat udoskonalano preparaty koloryzujące, aby maksymalnie wydłużyć ich trwałość i rozbudować paletę barw. Efektem wieloletnich prac i badań są dzisiejsze „inteligentne” farby do włosów, które doskonale kryją siwe pasma, zapewniają naturalny efekt, a co najważniejsze nie niszczą włosów.

Jak działa farba do włosów?

Koloryzacja, którą stosujemy obecnie, dalece różni się od tej, którą wykonywały mieszkanki starożytnej Grecji. W Ateńskiej szkole fryzjerskiej używano farb wykonanych z ziół, soli mineralnych, ołowiu oraz miedzi. Mieszanka ta, choć skutecznie rozjaśniała włosy, była na tyle silna, że niektóre klientki wychodziły z salonu nie tylko z pasmami w kolorze blond, lecz także bolesnymi ranami na skórze głowy.

Na szczęście dzisiaj podobne sytuacje nam nie grożą. Dostępne obecnie farby są w większości produkowane na bazie amoniaku. Pierwiastek ten powoduje, że łuski włosa otwierają się i do ich wnętrza przenika pigment koloryzujący. Wbrew obiegowym opiniom amoniak nie jest szkodliwy dla włosów, ponieważ występuje w postaci gazowej. To oznacza, że pozostaje w strukturze włosa jedynie przez krótki czas, a następnie się ulatnia.

Koloryzacja bez amoniaku

W Salonie Cesare podążamy za najnowszymi trendami, dlatego stosujemy również farby niezawierające amoniaku. Kosmetyki koloryzujące, których używamy są bezpieczne dla skóry głowy, mają przyjemny zapach i nie niszczą naturalnej struktury włosa. Dzięki temu kolor utrzymuje się dłużej, a włosy pozostają mocne i lśniące.