Porowatość włosów

Porowatość włosów

Porowatość włosów to najprościej mówiąc stopień ich zniszczenia – im zdrowsze włosy, tym niższą mają porowatość. W zależności od tego, w jakiej kondycji są nasze włosy, powinniśmy stosować odpowiednią pielęgnację.

Jak określić porowatość swoich włosów?

Ustalenie, w jakim stanie są nasze włosy, pozwoli dobrać właściwe kosmetyki pielęgnujące i regeneracyjne. Co należy wziąć pod uwagę, określając stopień porowatości włosów?

  • Podatność na układanie

Włosy niskoporowate, choć zdrowsze, trudniej ułożyć ze względu na ich ciężar i elastyczność. Największą zaletą włosów wysokoporowatych jest ich podatność na zabiegi stylizacyjne oraz zdyscyplinowanie podczas układania fryzur.

  • Ułożenie łusek włosa

Włosy niskoporowate mają łuski ściśle przylegające do siebie, co powoduje, że substancje odżywcze, które w nie wnikają nie wydostają się z powrotem na zewnątrz. W przypadku włosów wysokoporowatych, łuski są odchylone od rdzenia.

  • Wchłanianie wody i substancji odżywczych

Przyleganie łusek do rdzenia włosa powoduje, że włosy niskoporowate wolno chłoną wodę i długo schną. Włosy wysokoporowate mają łuski odchylone od rdzenia, co sprawia, że błyskawicznie absorbują wodę, ale też bardzo szybko ją tracą.

  • Odporność na zniszczenia

Włosy wysokoporowate mają większą tendencję do łamania i rozdwajania się. Włosy niskoporowate są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych.

  • Puszenie i elektryzowanie

Włosy wysokoporowate szybciej się puszą i elektryzują ze względu na odchylone od rdzenia łuski. Ten rodzaj włosów silnie reaguje na wilgoć, dlatego po ułożeniu fryzura szybko wraca do poprzedniego stanu.

Jednoznaczne ustalenie stopnia porowatości włosów bywa zadaniem skomplikowanym, ponieważ większość z nas posiada włosy średnioporowate o zróżnicowanych cechach. Co istotne, dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym możemy wpływać na porowatość naszych włosów i poprawiać ich kondycję.

 

Dlaczego włosy wypadają? 4 najczęstsze powody

Dlaczego włosy wypadają? 4 najczęstsze powody

Włosy wypadają Ci garściami? Znajdujesz je w każdym zakamarku swojego mieszkania? Widzisz, jak z każdym dniem Twoje pasma stają się coraz rzadsze? Prawidłowe ustalenie przyczyny wypadania włosów jest kluczowe w celu podjęcia odpowiedniej i skutecznej terapii leczniczej. Poniżej podajemy najczęstsze powody wypadania włosów. (więcej…)

Przepis na piękne włosy

Przepis na piękne włosy

Twoje włosy są tym co jesz – chyba tak najprościej można podsumować wpływ diety na zdrowe i lśniące pasma. Wybór odpowiednich produktów spożywczych pomaga wzmocnić włosy od wewnątrz, chroni je przed wypadaniem i zniszczeniem. Poniżej przedstawiamy “jadłospis dla włosów”, który zapewni im piękny wygląd.

(więcej…)