Kiedy iść do trychologa? Cz. II – łupież

Według danych statystycznych, problem łupieżu dotyka ok. 20 proc. ludzi na całym świecie. W Polsce z łupieżem zmaga się ok. 3 mln osób. Niestety, w dalszym ciągu pokutuje błędne przekonanie, że łupież jest spowodowany brakiem higieny osobistej, tymczasem wraz ze wzrostem ilości chorych osób, widać że jest to problem, który może dotknąć każdego z nas. Jak skutecznie walczyć z łupieżem?

Wizyta u trychologa

Trycholog, w odróżnieniu od dermatologa, specjalizuje się w leczeniu chorób włosów i skóry głowy. Spotkanie pomoże ustalić przyczyny łupieżu oraz podjąć odpowiednie leczenie. Trycholog dokładnie obejrzy skórę głowy, ustali jaki obszar należy leczyć oraz przeprowadzi z nami dokładny wywiad. Łupież może być spowodowany nieprawidłowym doborem kosmetyków do pielęgnacji włosów, chlorem zawartym w wodzie, nieodpowiednią dietą, i jak przyznaje coraz większa grupa ekspertów – nadmiernym stresem. Trycholog zaplanuje odpowiednią terapie oraz będzie nadzorował przebieg leczenia na kolejnych wizytach.  W Salonie Cesare do walki z łupieżem, wykorzystujemy preparaty zawierające aktywne składniki pochodzenia naturalnego, m. in. dwusiarczek selenu, cynk piroktonu oraz pirokton olaminy. Są to substancje o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, które skutecznie zwalczają każdy rodzaj łupieżu.

Czym jest łupież?

Z medycznego punktu widzenia, łupież to nadmiernie złuszczający się, zrogowaciały naskórek. Proces obumierania komórek jest naturalny, jednak u osób dotkniętych łupieżem, zachodzi zbyt gwałtownie. Dodatkowo wraz z łupieżem może się pojawić stan zapalny skóry głowy, wywołany zakażeniem bakteryjnym. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje łupieżu – zwykły (suchy)  i łojotokowy (tłusty). Łupież suchy objawia się znienawidzonymi przez osoby walczące z tym problemem, białymi płatkami, które osypują się ze skóry głowy. Łupież suchy  jest najczęściej spowodowany nadwrażliwością skóry głowy na substancje zawarte w kosmetykach do stylizacji i pielęgnacji włosów. Łupież łojotokowy charakteryzuje się swędzeniem, zaczerwienieniem i stanem zapalnym skóry głowy oraz przylegającymi do skóry, tłustymi płatkami. Łupież jest przypadłością wstydliwą, powodującą dyskomfort i olbrzymie kompleksy. Dodatkowo, nieefektywne leczenie sprzyja nawrotom choroby. Pamiętajmy, że jedynie profesjonalna terapia pomoże nam się całkowicie pozbyć łupieżu.