by salonadmin | 9 listopada 2015 | Medycyna
Skóra głowy, podobnie jak skóra ciała i twarzy, jest narażona na szkodliwy wpływ czynników
atmosferycznych, negatywne działanie kosmetyków oraz nieprawidłową pielęgnację.
Swędzenie, pieczenie oraz uczucie ściągnięcia to najczęstsze objawy podrażnienia skóry
głowy. Jak sobie poradzić z tym problemem?
(więcej…)
by salonadmin | 16 września 2015 | Medycyna
Według danych statystycznych, problem łupieżu dotyka ok. 20 proc. ludzi na całym świecie. W Polsce z łupieżem zmaga się ok. 3 mln osób. Niestety, w dalszym ciągu pokutuje błędne przekonanie, że łupież jest spowodowany brakiem higieny osobistej, tymczasem wraz ze wzrostem ilości chorych osób, widać że jest to problem, który może dotknąć każdego z nas. Jak skutecznie walczyć z łupieżem?
(więcej…)
by salonadmin | 1 września 2015 | Medycyna
Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Z chorobą zmagają się zazwyczaj osoby młode (szacuje się, że około 60% chorych ma mniej niż 30 lat). Leczenie łysienia plackowatego jest zazwyczaj trudne, długie i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Jednym ze sposobów, aby uporać się z objawami choroby, jest wizyta u trychologa.
Łysienie plackowate – przyczyny i objawy
Przyczyny łysienia plackowatego nie są jednoznacznie ustalone. Zazwyczaj przyjmuje się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne – organizm traktuje mieszki włosowe jako „obce” i zaczyna je atakować. W wielu przypadkach choroba ma charakter dziedziczny. Łysienie plackowate ujawnia się zazwyczaj w młodym wieku (przed 20 rokiem życia) i dotyka w tym samym stopniu kobiety i mężczyzn. Praktyka kliniczna pokazuje, że im wcześniejsze występowanie choroby, tym ma ona trudniejszych i bardziej zaostrzony przebieg.
Pierwszymi symptomami choroby są zazwyczaj niewielkie ogniska, pokryte włosami. Następnie na skórze głowy pojawiają się łyse placki, które z czasem stają się coraz większe i rozprzestrzenione na całej głowie. Zdarza się, że w miejscach chorobowych włosy odrastają po 3-6 miesiącach, jednak po pewnym czasie ponownie wypadają.
Leczenie trychologiczne w łysieniu plackowatym
Leczenie trychologiczne może przynieść bardzo dobre rezultaty w leczeniu łysienia plackowatego. Przede wszystkim trycholog przeprowadza z pacjentem bardzo dokładny wywiad. Na jego podstawie ocenia przebieg choroby, dotychczasowy sposób leczenia oraz czynniki zewnętrzne, mające wpływ na zaostrzenie objawów (stres, dieta, niewłaściwa pielęgnacja). Następnie trycholog sprawdza w jakim stanie jest skóra głowy oraz przygotowuje indywidualny plan terapii. Celem leczenia jest stymulacja skóry głowy i pobudzenie mieszków włosowych za pomocą odpowiednio dobranych preparatów o różnym natężeniu składników aktywnych. W zależności od tego, w jakim stanie jest skóra pacjenta, trycholog może zalecić przeprowadzenie dodatkowych badań, np. poziom hormonów, badanie tarczycy lub morfologię i dopiero wówczas zastosować odpowiednią terapię trychologiczną. Największą zaletą kuracji prowadzonej przez trychologów z Salonu Cesare, jest wykorzystanie w większości przypadków naturalnych, ale silnie skoncentrowanych substancji leczniczych. Tak zwane fitoceutyki są bezpieczne dla zdrowia i zapewniają długotrwałe rezultaty.
by salonadmin | 13 lipca 2015 | Medycyna, Ogólna
Mogą być długie lub krótkie, proste, falowane i kręcone, czarne, rude lub blond – choć wydaje nam się, że niektórzy mają jednakowe, w rzeczywistości włosy są unikatowe w takim samym stopniu, jak odciski palca.
Od cebulki do… warkocza
Przeciętny człowiek posiada 100 – 150 tysięcy włosów. Głównym budulcem włosów jest keratyna – zrogowaciałe białko złożone ze ściśle przylegających do siebie włókien. Ale to nie wszystko. Włosy to także woda, tłuszcze i melanina – naturalny pigment, nadający pasmom kolor. Nowy włos, który pojawia się na naszej głowie musi przejść długa drogę. Swój początek bierze z mieszka włosowego, czyli niewielkiego zagłębienia, znajdującego się pod powierzchnią skóry głowy. To tam znajdziemy korzeń włosa, który pobierając z organizmu to co, dla niego najlepsze wypycha cebulkę na zewnątrz, dając początek łodydze włosa. Cykl ten trwa stosunkowo długo, co z pewnością widzą panie, które marzą o posiadaniu długiego warkocza. Włosy rosną w tempie ok. 35 mm dziennie, czyli ok. 12 cm rocznie.
Po co nam włosy?
Włosy są doskonałym barometrem stanu całego organizmu. Jeśli pasma stają się suche, zniszczone, wypadają lub tracą swoją elastyczność, jest to jasny sygnał, że musimy coś zmienić w naszej diecie, pielęgnacji, a być może również w stylu życia. Nadmierny pośpiech, stres, nieprawidłowe odżywianie, a zwłaszcza źle dobrane kosmetyki to najwięksi przeciwnicy pięknych włosów. Z biologicznego punktu widzenia włosy mają nas chronić przed zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą. W mieszkach znajdują się gruczoły łojowe, odpowiedzialne za proces termoregulacji.
Dziel włos na trzy
Jeśli przetniemy w poprzek łodygę włosa, zobaczymy tkwiący w głębi korzeń, pokryty korą i cienką osłonką. Badanie trychologiczne, które wykonujemy w Salonie Cesare umożliwia zbadanie włosów w ich najgłębszych warstwach oraz dokładną analizę stanu skóry głowy. Dzięki temu trycholog jest w stanie podjąć odpowiednie leczenie. Kontynuacją zabiegów, wykonywanych w Salonie, są produkty z naszej „fryzjerskiej apteki”. Preparaty najwyższej jakości, służące do pielęgnacji i leczenia włosów oraz skóry głowy pozwolą przedłużyć efekty terapii oraz trwale odbudować zniszczone pasma.
by salonadmin | 9 lipca 2015 | Medycyna, Ogólna, Porady
Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić, wybierając kosmetyk do włosów, jest zapoznanie się ze składem produktu. Większość z nas nie czyta jednak etykiet z prostego powodu – duża ilość niezrozumiałych wyrazów, skrótów oraz trudnych do zapamiętania słów skutecznie nas zniechęca przed szczegółowym zapoznaniem się z treścią opisu. Można odnieść wrażenie, że etykiety produktów do włosów pisane są w obcym języku. Warto go jednak poznać, jeśli chcemy się dowiedzieć, czym tak naprawdę myjemy nasze włosy.
Siarczany
Siarczany to silne detergenty występujące pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate (SLS) lub Sodium Laureth Sulfate (SLES). Obie substancje choć dobrze myją włosy, wykazują jednocześnie silne działanie drażniące. W konsekwencji częste stosowanie szamponów, zawierających SLS i SLES, może powodować wysuszanie skóry głowy, pieczenie i swędzenie. Siarczany osłabiają włosy i przyczyniają się do powstawania łupieżu.
Silikony
Pisaliśmy już na naszym blogu, w jaki sposób działają silikony w kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz dlaczego lepiej ich unikać. Warto dodać, że silikony nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego trudno je usunąć. Jeśli więc stosujemy produkty silikonowe przez dłuższy czas, włosy stają się ciężkie, osłabione i mało podatne na układanie.
Glikol propylenowy
Występuje w szamponach, odżywkach, preparatach do stylizacji włosów i produktach koloryzujących. Znajdziemy go pod nazwą PEG i PPG. Glikole zapewniają kosmetykom odpowiednią konsystencję, jednak w czasie ich produkcji wykorzystuje się rakotwórczy gaz, który może się przedostawać do produktów pielęgnacyjnych, a tym samym do naszego organizmu.
Powyższa lista pokazuje, że wiele substancji, dzięki którym szampony dobrze myją włosy, pienią się, są gęste i ładnie pachną, jednocześnie źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Świadomy wybór preparatów do mycia oraz pielęgnacji włosów to jedyne rozwiązanie, aby ustrzec się przed negatywnym działaniem chemicznych składników, zawartych w szamponach i odżywkach. W Salonie Cesare stosujemy wyłącznie preparaty naturalne i bezpieczne, oparte na bazie składników pochodzenia roślinnego. Wykorzystujemy kosmetyki pozbawione silikonów, siarczanów i PEG-ów, dlatego mamy pewność, że uzyskany efekt nie jest kwestią przypadku, a właściwie dobranej pielęgnacji.
by salonadmin | 8 lipca 2015 | Medycyna, Porady
Dobroczynne działanie słońca jest nieocenione. Promienie słoneczne aktywizują uwalnianie witaminy D w organizmie, zwiększają naszą odporność, a przede wszystkim poprawiają samopoczucie. Skóra muśnięta słońcem wygląda zdrowo i piękne. Niestety, słońce jest jednocześnie największym wrogiem naszych włosów. (więcej…)