Szampon – zwykły kosmetyk do niezwykłych zadań

Szampon obok mydła i pasty do zębów stanowi kosmetyk niezbędny w każdym domu. Zastosowanie szamponu jest tak powszechne i oczywiste, że chyba mało kto się zastanawia, w jaki sposób trafił do naszych łazienek.

Krótka historia szamponu

Historia szamponu sięga początków XX wieku. To właśnie wtedy niemiecki chemik Hans Schwarzkopf wyprodukował pierwszy kosmetyk do profesjonalnego oczyszczania włosów. Szampon sprzedawano w formie proszku, który należało rozpuścić w wodzie i tak przygotowanym roztworem umyć głowę. Kosmetyk miał intensywny, fiołkowy zapach i wysoką cenę, dlatego tylko nieliczne kobiety mogły sobie pozwolić na jego zakup. Pomimo to specyfik znalazł szybko uznanie nie tylko wśród pań z Niemiec, lecz również z Rosji i Holandii. Szampon w postaci płynnej, który stosujemy do dnia dzisiejszego zaczęto produkować dopiero od 1927 roku.

Co zawiera szampon?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów szamponów. Panie i panowie mogą wybierać spośród preparatów oczyszczających, nabłyszczających, regenerujących, zwiększających objętość; przeznaczonych do włosów farbowanych, zniszczonych, cienkich i delikatnych, prostych, kręconych lub blond. Tradycyjny szampon oprócz składników myjących (SLS, SLES) i pianotwórczych zawiera szereg konserwantów (parabenów), silikonów barwników, substancji zagęszczających i zapachowych. Niestety, większość drogeryjnych szamponów, ze względu na obecność w składzie siarczanów, może wywoływać podrażnienia skóry głowy, różnego typu wypryski i alergie. Badania dowodzą również, że używane w produkcji kosmetyków parabeny, działają rakotwórczo. Jak w takim razie wybrać dobry, bezpieczny dla naszego organizmu szampon?

W zgodzie z naturą

W przypadku szamponów możemy śmiało mówić o kosmetycznej klęsce urodzaju. Z jednej strony sklepowe półki uginają się od produktów do oczyszczania włosów, z drugiej strony trudno jest znaleźć preparat pozbawiony konserwantów i składników drażniących. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów w Salonie Cesare stosujemy m. in kosmetyki z linii Essential Haircare. Są to produkty oparte na delikatnych związkach myjących, pozbawione silikonów, parabenów i siarczanów. Używane w naszym salonie szampony zawierają natomiast:

  • olejek z roucou, nadający włosom miękkość i blask
  • wyciąg z chmielu, który dodaje włosom objętości
  • mleczko kasztanowe, mające właściwości odżywcze
  • ekstrakt z rukoli, działający nawilżająco