Bezpieczna stylizacja włosów

Nawet najlepiej odżywione włosy, poddawane częstym zabiegom stylizacyjnym, stają się osłabione i przesuszone. Czy suszarka, prostownica i lokówka to faktycznie najwięksi wrogowie naszych włosów?

Po pierwsze: właściwa pielęgnacja

Włosy, które są dobrze nawilżone i wzmocnione od wewnątrz, będą mniej podatne na działanie wysokiej temperatury oraz szkodliwych czynników atmosferycznych (słońce, mróz, silny wiatr). W trakcie codziennej pielęgnacji, warto stosować kosmetyki, które działają nie tylko na powierzani włosa, ale odbudowują go w najgłębszych warstwach. Jednym ze sposobów, aby intensywnie odżywić włosy zniszczone zabiegami stylizacyjnymi, jest regularne stosowanie silnie regenerującej maski. Pamiętajmy jednak, aby produkt był pozbawiony silikonów i PEG-ów, które dają jedynie pozorne odżywienie.

Po drugie: suszenie

Niewłaściwe suszenie, sprawia że włosy stają się suche i zniszczone. Właśnie dlatego wiele osób całkowicie rezygnuje ze stosowania suszarki. O czym warto pamiętać, w trakcie suszenia włosów?

  • Inwestycja w dobry sprzęt. Suszarka z funkcją pielęgnacji jonowej zapewnia bezpieczne suszenie oraz ogranicza elektryzowanie się włosów.
  • Zróżnicowany nadmuch i temperatura – umożliwi nam dostosowanie mocy suszarki do indywidualnych potrzeb. Cienkie i delikatne włosy lepiej suszyć w niższej temperaturze. To właśnie zbyt gorące powietrze powoduje, że włosy poddawane suszeniu, tracą swój połysk i sprężystość.
  • Technika suszenia. Mokre włosy należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie rozczesać. Suszenie warto rozpocząć od ciepłego, ale nie gorącego powietrza i stopniowo zmniejszać temperaturę. Włosy suszymy zawsze od nasady do końcówek – dzięki temu nie uszkadzamy łusek włosa. 

Po trzecie: prosrowanie

Częste prostowanie włosów, zwłaszcza tych, które są cienkie i delikatne, może spowodować ich trwałe uszkodzenie. Panie, które marzą o idealnie prostych pasmach, nie muszą jednak rezygnować z używania prostownicy. Ważne, aby pamiętać o kilku zasadach:

  • Zawsze na sucho. Włosy poddawane prostowaniu powinny być całkowicie wysuszone. Mokre, a nawet wilgotne włosy, bardzo źle reagują na wysoką temperaturę, co sprawia, że szybko się niszczą.
  • Dokładne rozczesanie włosów – dzięki temu pasma się nie plączą i nie łamią w trakcie wygładzania prostownicą.
  • Powoli i płynnie. Włosy należy prostować, dzieląc je na cienkie pasma, które będą gładkie już po jednym przesunięciu prostownicą. Ograniczymy w ten sposób kontakt włosów z wysoką temperaturą.