Al-chemia włosa

Mogą być długie lub krótkie, proste, falowane i kręcone, czarne, rude lub blond – choć wydaje nam się, że niektórzy mają jednakowe, w rzeczywistości włosy są unikatowe w takim samym stopniu, jak odciski palca.

Od cebulki do… warkocza

Przeciętny człowiek posiada 100 – 150 tysięcy włosów. Głównym budulcem włosów jest keratyna – zrogowaciałe białko złożone ze ściśle przylegających do siebie włókien. Ale to nie wszystko. Włosy to także woda, tłuszcze i melanina – naturalny pigment, nadający pasmom kolor. Nowy włos, który pojawia się na naszej głowie musi przejść długa drogę. Swój początek bierze z mieszka włosowego, czyli niewielkiego zagłębienia, znajdującego się pod powierzchnią skóry głowy. To tam znajdziemy korzeń włosa, który pobierając z organizmu to co, dla niego najlepsze wypycha cebulkę na zewnątrz, dając początek łodydze włosa. Cykl ten trwa stosunkowo długo, co z pewnością widzą panie, które marzą o posiadaniu długiego warkocza. Włosy rosną w tempie ok. 35 mm dziennie, czyli ok. 12 cm rocznie.

Po co nam włosy?

Włosy są doskonałym barometrem stanu całego organizmu. Jeśli pasma stają się suche, zniszczone, wypadają lub tracą swoją elastyczność, jest to jasny sygnał, że musimy coś zmienić w naszej diecie, pielęgnacji, a być może również w stylu życia. Nadmierny pośpiech, stres, nieprawidłowe odżywianie, a zwłaszcza źle dobrane kosmetyki to najwięksi przeciwnicy pięknych włosów. Z biologicznego punktu widzenia włosy mają nas chronić przed zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą. W mieszkach znajdują się gruczoły łojowe, odpowiedzialne za proces termoregulacji.

Dziel włos na trzy

Jeśli przetniemy w poprzek łodygę włosa, zobaczymy tkwiący w głębi korzeń, pokryty korą i cienką osłonką. Badanie trychologiczne, które wykonujemy w Salonie Cesare umożliwia zbadanie włosów w ich najgłębszych warstwach oraz dokładną analizę stanu skóry głowy. Dzięki temu trycholog jest w stanie podjąć odpowiednie leczenie. Kontynuacją zabiegów, wykonywanych w Salonie, są produkty z naszej „fryzjerskiej apteki”. Preparaty najwyższej jakości, służące do pielęgnacji i leczenia włosów oraz skóry głowy pozwolą przedłużyć efekty terapii oraz trwale odbudować zniszczone pasma.