Włosy i słońce – niebezpieczny związek

Dobroczynne działanie słońca jest nieocenione. Promienie słoneczne aktywizują uwalnianie witaminy D w organizmie, zwiększają naszą odporność, a przede wszystkim poprawiają samopoczucie. Skóra muśnięta słońcem wygląda zdrowo i piękne. Niestety, słońce jest jednocześnie największym wrogiem naszych włosów.

Jak słońce niszczy włosy

Zacznijmy od tego, jak zbudowane są ze włosy. Ich podstawowym składnikiem jest keratyna (nierozpuszczalne w wodzie białko), melanina – naturalny pigment, związki mineralne oraz tłuszcze.  Słońce powoduje że łuski włosa otwierają się i do ich wnętrza wnika ultrafiolet. Promienie UV uszkadzają włókna keratynowe, dlatego pod wpływem słońca włosy słabną, stają się suche i łamliwe. Włosy poddawane częstym kąpielom słonecznym szybciej się starzeją, robią się wypłowiałe i matowe. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim promienie UV zawierają wolne rodniki, które niszczą komórki włosa, ponadto słońce utlenia melaninę, odpowiedzialną za kolor naszych włosów.

Skuteczna regeneracja włosów

Chociaż jest kilka sposobów, które pozwalają ochronić włosy przed szkodliwym działaniem słońca, zazwyczaj po lecie pasma wymagają intensywnej odbudowy i pielęgnacji. Zabiegi regeneracyjne warto wykonywać również przed wakacjami. Dzięki temu włosy staną się silniejsze i mniej podatne na wchłanianie promieni UV.

Jeśli po urlopie nad morzem, nasze włosy stracą dawny blask, warto wykonać serię zabiegów regenerujących. Kosmetyki z linii Nourishing, które wykorzystujemy w salonie Cesare, umożliwiają trwałą i skuteczną odbudowę włosów po lecie. Zawarta w produktach keratyna wnika zarówno w wewnętrzną, jak i zewnętrzną warstwę włosa, nadając pasmom miękkość i blask. Produkty z serii Nourishing zawierają m. in. fitoceutyki z winogron, mające silne działanie przeciwutleniające oraz olejki z passiflory i ryżu, które w naturalny sposób chronią i pielęgnują włosy.